Środek ochronny przed chwastami

Usuwanie chwastów w ogrodzie to żmudna praca, szczególnie gdy zabieramy się do tego metodami tradycyjnymi. Pielenie wymaga regularności, dokładności i z pewnością zdeterminowania. Niestety chwasty, jeśli już wyrosły na danym terenie, to z pewnością chętnie pojawiają się na nim ponownie.

Jeżeli w naszym ogrodzie jest ich wiele, to nie pozostaje nic innego, jak użycie silnego środka selektywnego. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a to przysłowie doskonale sprawdza się w przypadku chwastów. Niestety żadna z dotychczasowych metod nie daje stuprocentowej gwarancji, że chwasty nie pojawią się po pewnym czasie. Dlatego trzeba wykorzystać wszelkie możliwości, aby ograniczyć im warunki do rozwoju.

Doskonałym sposobem jest dokonanie odchwaszczania jeszcze przed założeniem ogrodu. Tu stosuje się wiele środków. Przede wszystkim trzeba przekopać cały teren, aby rozpulchnić korzenie wszystkich chwastów. Następnie warto zakryć powierzchnię szczelną folią. Ze względu na brak światła i powietrza wszystkie wzrosty uschną. Jednak nie oznacza to, że nie pojawią się ponownie. Dlatego warto odczekać kilka tygodni i ponownie usunąć chwasty. Niemniej jest to żmudny proces, podobnie jak wspomniane wcześniej pielenie.

Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem jest użycie środka, który pozwoli na ochronę naszego ogrodu przed chwastami. W takich sytuacjach nanosimy preparat na cały teren, a on ze względu na swoje silne właściwości usuwa wszystkie znajdujące się na terenie rośliny. Po odpowiednim dla danego preparatu czasie, można obsadzać teren według uznania, bez obaw o masowe pojawienie się chwastów.

 

Preparat chwastobójczy na wykę ptasią

Wyka ptasia to bardzo szkodliwy chwast. Jego pojawienie się wśród plonów może doprowadzić do szybkiego zahamowania wzrostu, gdyż roślina ta mocno się rozrasta. Posiada długie i bardzo wiotkie pędy o właściwościach czepnych. Te pozostawione bez ingerencji szybko się rozrastają i oplatają wokół zbóż, dosłownie dusząc rośliny użytkowe. Chwast stanowi dużą konkurencję również ze względu na zabieranie dopływu światła, wody oraz składników pokarmowych.

W rolnictwie stwarza bardzo duże zagrożenie dla upraw również z innego względu. Długie, wijące się pędy podczas zbiorów mogą przyczynić się do uszkodzenia elementów maszyn rolniczych. Niezbędne jest zatem podjęcie działań, które mają na celu usunięcie tego typu chwastów. Warto zwrócić uwagę, że są to gatunki trudne do opanowania, jeśli nie zwróci się uwagi również na ich występowanie na przyległych terenach. Wyka ptasia uwielbia rowy, międzyrzędzia, skąd może się rozprzestrzeniać poprzez korzenie, pędy, a także nasiona. Jeśli zabiegi z zakresu podstawowej pielęgnacji zawodzą, konieczne jest zastosowanie preparatu chemicznego. Tutaj warto pamiętać o wszelkich środkach ostrożności.

Polegają one przede wszystkim na dobraniu środka do danego rodzaju uprawy, którą zaatakowała wyka. Niezbędne jest oczywiście zastosowanie się do wskazań producenta, co do kwestii stosowania oprysku w danej fazie rozwojowej upraw. Warto podkreślić, że tereny przyległe do upraw można potraktować silniejszym środkiem, który całkowicie wyeliminuje wykę ptasią.