Rośliny ozime to gatunki, które do odpowiedniego wzrostu potrzebują niskich temperatur. Jest to niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Dlatego też wysiewa się je w okresie jesiennym. Wtedy już wczesną wiosną na wielu polach pojawiają się pierwsze zboża. Do ozimin zalicza się pszenicę, żyto, pszenżyto, jęczmień, rzepak oraz wykę. Są to rośliny jednoroczne, które spokojnie zimują pod warstwą śniegu.

Niestety białego puchu nie ma u nas w ostatnich latach zbyt dużo, a i temperatury podlegają wahaniom. Nie wpływa to korzystnie na plony, bowiem brak śniegu i niskich temperatur może uszkadzać nasiona. W przypadku zbyt wysokich, jak na tą porę roku, temperatur, dochodzi do szybszego wzrostu ozimin. To także nie jest dla rolników powodem do radości, gdyż nagłe przymrozki mogą uszkodzić młode źdźbła. Wiąże się to z dużymi stratami dla rolników, na które niestety nie mają wpływu. Co gorsza warunki pogodowe nie są jedynym problemem, który przyczynia się do osłabienia plonów.

Jak wiadomo wiosna to czas pobudki wszystkiego do życia, a w tym także i niechcianych chwastów. Owszem można pozbywać się ich na wiele znanych sposobów, ale przecież w tym coraz cieplejszym okresie na polach zaczynają dojrzewać pojawiać się siewki roślin ozimych. Zatem niezbędne jest wprowadzenie środków zapobiegawczych jeszcze przed zasianiem ozimin, czyli wczesną jesienią – zaraz po zebraniu dojrzałych latem plonów. Natomiast wiosną można zastosować dodatkowo delikatne opryski, które są wstanie zniwelować młode kępki chwastowe. Należy używać ich ostrożnie, zgodnie z instrukcją producenta.