Preparaty chwastobójcze, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie usunąć niechciane rośliny z naszego ogrodu. Wśród propozycji dostępnych na rynku szukamy środka, który zrobi to skutecznie, szybko i bezpiecznie. Istnieje wiele preparatów, które opierają się na zaawansowanych technologiach. Ich działanie opiera się na systematycznym wnikaniu wgłąb rośliny. Taka formuła znacznie ogranicza niebezpieczeństwo związane z przenikaniem preparatu na inne rośliny, a tym samym szkodzenie uprawom. Liście chwastów bardzo szybko absorbują preparat, a ten błyskawicznie dociera do wnętrza oraz przyspiesza oczekiwane rezultaty.

System korzeniowy chwastów posiada stożek wzrostu, który jest odpowiedzialny za rozwój tego typu roślin. Zatem niezbędne jest, aby preparat chwastobójczy dotarł do systemu korzeniowego młodych pędów. Działanie nowoczesnego preparatu chwastobójczego opiera się zatem na bezpośrednim uszkadzaniu korzeni, a tym samym obumieraniu roślin.

Co najważniejsze, tak jak już wspomnieliśmy, przenikanie do wnętrza chwastów nie wpływa na sąsiednie rośliny, a po całkowitym wyschnięciu środka możliwe jest zasadzenie kolejnych krzewów, czy kwiatów. Pielęgnacja ogrodu nie jest łatwa, jeżeli chwasty pojawiły się na obsadzonych już obficie rabatach. Jednak warto zwrócić uwagę, że występują środki totalne oraz selektywne, które różnią się działaniem. W pierwszym wypadku opryski są w stanie uszkodzić wszystkie rośliny. Natomiast preparaty selektywne można stosować w okolicach roślin uprawnych, bowiem działają tylko i wyłącznie na chwasty.