Kiedy stosować preparaty chwastobójcze

O skuteczności preparatów chwastobójczych napisano już wiele. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że są to aktualnie specjalistyczne preparaty. Jednak aby ich wykorzystanie przyniosło zamierzony efekt, niezbędne jest przestrzeganie kluczowych zasad. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo nie tylko wzrastających roślin, ale także i użytkowników ogrodu.

Pozbycie się chwastów w ogrodzie jest możliwe, gdy wykonamy opryski w odpowiednich warunkach. Zatem konieczne jest zwrócenie uwagi na okres aktywnego wzrostu chwastów, który przypada na przełom od marca do września. To właśnie w tym okresie można przeprowadzać odchwaszczanie niezależnie od wybranej metody.

Jednak warto pamiętać, że okres letni, w którym przeważa susza, to nie jest dobry czas na stosowanie środków chwastobójczych. Rośliny muszą być odpowiednio nawodnione, więc podczas gorącego lata warto je podlać dzień przed zabiegiem.

Poza tym warto pamiętać, że aplikowanie środków na chwasty musi odbywać się w dzień bezwietrzny. Silne podmuchy mogą przenosić preparat na sąsiednie rośliny, których nie chcemy usuwać. Dlatego też zawsze dla zachowania bezpieczeństwa ozdobnych kwiatów czy krzewów warto zakryć je kartonem, aby uniknąć kontaktu z preparatem. Pamiętajmy, że stosowanie preparatów chwastobójczych nie powinno odbywać się wtedy, gdy w ogrodzie bawią się dzieci, czy biegają zwierzęta.