Nawóz granulowany do ogrodu

W celu dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych do gleby konieczne jest zastosowanie nawozów. Uzupełnienie tych cennych substancji przyczynia się do lepszego rozwoju roślin, zwiększenia ich jakości oraz większych plonów. Niestety nie wystarczy zakupić pierwszy lepszy preparat i zastosować go, ale należy dokładnie sprawdzić jego przeznaczenie.

Konieczna jest zatem podstawowa wiedza. Nawozy dzielimy na dwie podstawowe grupy: nawozy sztuczne oraz naturalne. Poza tym równie ważny jest skład, gdzie największe zalety posiada fosfor, azot, potas oraz wapń. Wymienione pierwiastki zawsze podlegają dokładnej analizie i występują w preparatach w postaci tlenków fosforu, potasu oraz wapnia. Natomiast azot zawsze jest czystym nieutlenionym związkiem.

Ważna jest także adnotacja o procentowej zawartości wymienionych składników, tak aby dokładnie można było obliczyć stężenie. Niemniej wszelkie etykiety i dokładny opis nie jest jedynym rozgranicznikiem stosowanych nawozów. Na półkach można znaleźć dwa charakterystyczne podziały nawozów, tzn. ze względu na stan skupienia. Występują one w formie ciekłej oraz najbardziej popularnej – stałej, w formie granulatu.

Nawozy granulowane to produkt długoterminowy, który ze względu na swoją strukturę posiada niezwykłe właściwości. Jest bardzo skuteczny, wydajny, dobrze rozpuszczalny, ale przede wszystkim odporny na wypłukiwanie. Zapewnia roślinom stały dostęp do składników mineralnych, co wpływa korzystnie na ich wzrost.